Ми вшановуємо пам’ять великого поета Тараса Шевченка в Аланії

Geride bıraktığı eserleri ile modern Ukrayna dili ve edebiyatının temelini atan şair Taras Şevçenko’yu Alanya’da yaşayan Ukraynalılar doğumunun 204’üncü yılında andı.

Ми вшановуємо пам'ять великого поета Тараса Шевченка в Аланії
Ми вшановуємо пам’ять великого поета Тараса Шевченка в Аланії

Anma etkinliği hakkında bilgi veren Ukrayna Alanya Dayanışma Derneği Başkanı İvan Tkaçenko, Şevçenko’nun geride bıraktığı eserleri ile modern Ukrayna dili ve edebiyatının temeli olarak gösterilen büyük bir şair olduğunu söyledi.Ukrayna Alanya Dayanışma Derneği tarafından Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi konferans salonunda şair için anma etkinliği düzenledi. Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu’nun yanı sıra birçok Ukrayna vatandaşının katıldığı anma etkinliğinde şair hakkında konuşmalar yapıldı. Etkinlikle ayrıca yöresel kıyafetlerini giyen Ukraynalılar şairin anısına şiir okudu, şarkılar söyledi ve çeşitli gösteriler sergiledi.

Derneklerinin Alanya’da kısa önce faaliyete başladığını belirten Tkaçenko, benzer birçok etkinlik ve çalışma yapmayı planladıklarını belirterek, “Bizim asıl amacımız Ukrayna ve Türkiye arasındaki bağları güçlendirmek, Ukrayna’nın yöresel kültürünü tanıtmak” diye konuştu.